10.05.2018 09:16

Dziś jesteśmy w stanie wyleczyć ponad 80% pacjentów

Edyta Bazan-Kolasińska / onkologia-dziecięca.pl

Aktualności

16.07.2019 11:26
Opowiem Ci o raku
onkologia-dziecieca.pl

 Czy każdy chory na nowotwór umrze? Czy po leczeniu radioterapią pacjent się świeci? Na nie zawsze poważne pytania odpowiada przewodnik przygotowany przez Centrum Radioterapii w Elblągu z myślą o dzieciach i młodzieży.

15.07.2019 08:30
Wyniki leczenia ostrej białaczki promielocytowej u pacjentów pediatrycznych
dr Katarzyna Adamczewska - Wawrzynowicz

Ostra białaczka promielocytowa (acute promyelocytic leukemia; APL) jest unikalnym typem białaczki, który wymaga specjalnego leczenia z wykorzystaniem kwasu transretinowego (all-trans retinoic acid; ATRA). Wcześniejsze analizy wykazały gorsze wyniki leczenia u dzieci poniżej 5.roku życia w porównaniu do starszych pacjentów. 

 

14.07.2019 09:17
„My3” z wizytą na „Urtica Dzieciom Camp”
onkologia-dziecieca.pl

Zespół „My3”, jeden z najpopularniejszych polskich bandów wykonujących muzykę dziecięco- młodzieżową, odwiedził w czwartek (11 lipca br.) uczestników turnusów terapeutycznych w krakowskim Centrum Psychoonkologii UNICORN. „Urtica Dzieciom Camp” to prowadzona od 2016 roku inicjatywa, której celem jest wsparcie małych pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi oraz ich najbliższych.

12.07.2019 08:30
Przeciwciała przeciwko Pegaspargazie - reakcje alergiczne i ryzyko niepowodzenia ponownego zastosowania
dr n. med. Igor Olejnik

Asparaginaza jest podstawowym lekiem wykorzystywanym w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) i chłoniaka nie-ziarniczego. Mechanizm jej działania opiera się na upośledzeniu syntezy asparginy. Na skutek rozkładu L-asparaginy przez podawaną z zewnątrz asparaginazę dochodzi do zahamowania syntezy kwasów nukleinowych i białek w komórkach nowotworowych. Jej działanie wykorzystuje się także w innych rodzajach nowotworów niż białaczka – np. w raku sutka

10.07.2019 15:38
Ostra białaczka limfoblastyczna - potrzeba zmiany
Prof. Tomasz Szczepański | hematologia.warsawpress.com

Ostra białaczka limfoblastyczna jest to najczęściej występujący nowotwór u dzieci, w większości rozpoznawany między 1 a 6 rokiem życia, stanowiący 85% wszystkich przypadków ostrych białaczek wśród dzieci. Pozostała grupa to tzw. ostre białaczki szpikowe.

8.07.2019 08:30
Inwazyjna mukormykoza u pacjentów pediatrycznych z rozpoznaniem choroby nowotworowej: retrospektywne badanie we Włoszech
dr Katarzyna Adamczewska - Wawrzynowicz

Inwazyjna mukormykoza jest rzadko występującą, ale zagrażającą życiu grzybiczą chorobą infekcyjną. Nagły początek i gwałtownie postępująca ewolucja zmian jest powodem niepomyślnego rokowania u 22-59% pacjentów. Leczenie mukomyrkozy nadal pozostaje wyzwaniem, szczególnie u pacjentów w immunosupresji. Obecnie dane na temat mukormykozy u pacjentów pediatrycznych są ograniczone.

 

4.07.2019 13:34
Poszukiwani specjaliści w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej
onkologia-dziecieca.pl
SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie zatrudni Lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej na stanowisko:
4.07.2019 11:50
Od 1 sierpnia oddział hematologii dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie zawiesza działalność - szpital szuka specjalistów
onkologia-dziecieca.pl

Oddział hematologii dziecięcej w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie od 1 sierpnia zawiesza działalność na czas nieokreślony. Dla 30 małych pacjentów będących pod opieką oddziału jest to prawdziwy dramat. Dwie ostatnie specjalistki pracujące na oddziale hematologii dziecięcej w zespole szpitali miejskich w Chorzowie przechodzą na emeryturę, natomiast dyrekcja zawiesza działalność oddziału, by dać sobie czas na znalezienie specjalistów na ich miejsce. Co stanie się z chorymi dziećmi zanim znajdą się chętni do pracy hematolodzy dziecięcy?

3.07.2019 17:09
Meble, które połączyły ludzi
onkologia-dziecieca.pl

Zestaw mebli ogrodowych trafił właśnie do uczestników wakacyjnych turnusów terapeutycznych „Urtica Dzieciom Camp”. Własnoręcznie wykonany komplet wypoczynkowy to efekt czerwcowego „Pikniku pełnego wartości”, którego celem – poza integracją przedstawicieli firm Urtica Sp. z o.o., Lideo SA oraz Pharmalink Sp. z o.o. – było przypomnienie wartości, które łączą pracowników wszystkich spółek. To doskonały przykład na to, jak zaproponować CSR, który nie tylko zaangażuje przedstawicieli biznesu, ale będzie odpowiedzią na realne potrzeby społeczne.

 

3.07.2019 08:00
Opóźnienia w rozpoznawaniu guzów ośrodkowego układu nerwowego u dzieci
dr Katarzyna Adamczewska - Wawrzynowicz

W Ohio analizowano dokładny czas od pierwszych objawów guzów ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów pediatrycznych do czasu postawienia rozpoznania. U 301 pacjentów diagnoza nastąpiła pomiędzy styczniem 2004 a sierpniem 2015 w Nationwide Children’s Hospital, odnośnie 171 z nich uzyskano wystarczające do badania informacje. Analizowano wiek, płeć, typ guza, objawy kliniczne, liczbę wizyt u lekarza rodzinnego lub pediatry poprzedzającą diagnozę, czas w miesiącach pomiędzy początkiem objawów a postawieniem rozpoznania oraz obecność zaburzeń genetycznych.

 

28.06.2019 08:30
Profilaktyka emicizumabem u pacjentów z hemofilią A bez inhibitora
dr Irena Woźnica-Karczmarz

Regularna profilaktyka krwawień polegająca na dożylnych infuzjach koncentratów czynników krzepnięcia jest obecnie złotym standardem leczenia hemofilii. Ze względu na krótki czas półtrwania czynnika VIII w hemofilii A najczęściej konieczne są co najmniej dwie infuzje leku w tygodniu aby osiągnąć efekt terapeutyczny.

26.06.2019 09:32
Nowy zawód medyczny - Psychoonkolog
Ewa Biernacka / onkologia-dziecieca.pl

O sztuce udzielania pomocy psychologicznej choremu onkologicznie i o celach Polskiego Towarzystwa Psychoonkologii z rozmowie z Ewą Biernacką mówi psycholog kliniczny, psychoonkolog prof. Marzena Samardakiewicz z Zakładu Psychologii Stosowanej UM w Lublinie i  Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

25.06.2019 15:11
World Blood Cancer Day pod znakiem nadziei leczenia wznowy ALL
onkologia-dziecieca.pl

Miesiąc po wydarzeniach Światowego Dnia Walki z Chorobami Krwi przypominamy konferencję, jaka odbyła się w Warszawie, 28 maja 2019 r. Jej celem było zwrócenie uwagi na problematykę związaną z chorobami nowotworowymi krwi u dzieci, zwłaszcza niedostatecznych możliwości leczenia wznowy, uhonorowanie osób zajmujących się leczeniem ALL u dzieci, pacjentów, dawców szpiku, wolontariuszy – przy udziale wybitnych ekspertów oraz decydentów.

25.06.2019 08:40
Odznaczenia dla 17-stu najbardziej zasłużonych dla ochrony zdrowia
onkologia-dziecieca.pl

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył dziś siedemnastu zasłużonym dla ochrony zdrowia w Polsce odznaki okolicznościowe „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Wyróżnienia zostały przyznane przez Prezesa Rady Ministrów z okazji setnej rocznicy odrodzenia Państwa Polskiego. Otrzymały je osoby mające wpływ na kształtowanie i rozwój suwerenności oraz tożsamości narodowej w różnych dziedzinach, w tym ochronie zdrowia.

24.06.2019 11:48
500 km wędrówki dla Fundacji Iskierka
onkologia-dziecieca.pl

„To nie jest wyrok. Można przeżyć życie spełniając swoje cele, marzenia. Można cieszyć się życiem.” Mówi Paweł Herda,  który przez dwa lata walczył z guzem mózgu, a dziś  zamierza przejść samotnie 500 km Głównym Szlakiem Beskidzkim.

19.06.2019 10:19
Opracowano zasady przejścia z opieki pediatrycznej do opieki dla dorosłych
rynekzdrowia.pl

Dobre praktyki w zakresie przejścia małoletnich pacjentów chorujących na choroby przewlekłe z opieki pediatrycznej do opieki w poradniach dla dorosłych w ramach AOS mają zadziałać jak bufor - twierdzą eksperci. Tłumaczą, na czym ma polegać płynny sposób przejścia z systemu opieki specjalistycznej, dedykowanego dzieciom do systemu dla dorosłych.

18.06.2019 14:35
Save the date: zjazd PTOHD w Kielcach | 28-30 maja 2020
onkologia-dziecieca.pl

Najbliższy Zjazd Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej odbędzie się w dniach 28-30 maja 2020 roku.

18.06.2019 00:00
Ogólnopolskie Zawody Pływackie Dzieci i Młodzieży z Hemofilią: Relacja
hemostaza.edu.pl

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię wspólnie z Katedrą i Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako gospodarzem lokalnym, już po raz drugi zorganizowało Ogólnopolskie Zawody Pływackie Dzieci i Młodzieży z Hemofilią. Patronat honorowy nad imprezą sprawowało Polskie Towarzystwo Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Tym razem, połączone z Piknikiem Rodzinnym, wspomniane zawody odbyły się w Warszawie na basenie olimpijskim w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym WUM. Mecenasem imprezy była firma NovoNordisk.

 
16.06.2019 08:30
Polimorfizmy genetyczne TPMT, ITPA i NUDT 15 i ich wpływ na toksyczność 6-merkaptopuryny u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną leczonych w Indiach Północnych
dr Katarzyna Adamczewska - Wawrzynowicz

Toksyczność 6-merkaptopuryny (6MP) zależy od polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP ang. Single Nucleotid Polymorphism) genów kodujących enzymy metaboliczne, a analiza TPMT zalecana jest przed rozpoczęciem leczenia podtrzymującego.

 

14.06.2019 10:35
Niedobór witaminy D i jego wpływ na występowanie związanego z metotreksatem zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną.
dr Katarzyna Adamczewska - Wawrzynowicz

Dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną (acute lymphoblastic leukemia; ALL) mają zwiększone ryzyko niedoborów witaminy D, co czyni je bardziej narażonymi na rozwój działań niepożądanych. 

10.06.2019 08:30
Radioterapia w leczeniu glejaków
Głos Pacjenta Onkologicznego

Dr n. med. Marzanna Chojnacka – koordynator Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w COI w Warszawie, specjalista radioterapii onkologicznej ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów wieku dziecięcego. Z dr Marzanną Chojnacką rozmawiamy o zastosowaniu radioterapii w leczeniu glejaków u dorosłych i dzieci oraz o nowej placówce radioterapii nowotworów u małych pacjentów.

8.06.2019 08:30
Rola badań genetycznych w diagnostyce i leczeniu operacyjnym glejaków
Głos Pacjenta Onkologicznego

Glejaki to najczęściej występująca grupa pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Wywodzą się z  tkanki glejowej stanowiącej zrąb, czyli podścielisko tkanki mózgowej.

5.06.2019 08:30
Drzwi nie całkiem otwarte dla nowej ery w polskiej onkologii dziecięcej
Ewa Biernacka / onkologia-dziecieca.pl

O trudnym leczeniu pacjentów pediatrycznych w okresie wznowy w przebiegu ostrej białaczki limfoblastycznej, zwłaszcza tej po przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku, i o potrzebnych wówczas - niedostępnych w Polsce - technologiach i lekach z prof. Janem Styczyńskim, konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, nadzorującym pracę Oddziału Transplantacji Szpiku Kostnego w Klinice Pediatrii Hematologii i Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy  oraz kierującym Zakładem Onkologii Klinicznej i Eksperymentalnej w Collegium Medicum w Bydgoszczy – rozmawia Ewa Biernacka.

5.06.2019 08:30
Z jak zabieg operacyjny
Głos Pacjenta Onkologicznego

Dr Sybilla Berwid-Wójtowicz radzi, jak możemy przygotować się do zabiegu chirurgicznego, który jest podstawową metodą leczenia pacjentów onkologicznych, aby skrócić okres rekonwalescencji i zmniejszyć ilość potencjalnych powikłań po operacji.

2.06.2019 08:30
Nasza nadzieja stała się nadzieją wszystkich rodziców
Głos Pacjenta Onkologicznego

„Walczę więc jestem” – to credo Janka i tytuł jego ulubionej książki o szermierce napisanej przez mistrza świata Wojciecha Zabłockiego. Janek, obecnie czternastolatek, od dwóch lat, przy wsparciu rodziny, lekarzy z całego świata i wielu innych osób zmaga się z glejakiem

1.06.2019 08:00
Dzień Dziecka z chorobą nowotworową w tle
onkologia-dziecieca.pl

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka – wyczekiwane święto wszystkich maluchów, pełne radości i niespodzianek przygotowanych przez rodziców. To chwila na beztroską zabawę i lody z polewą czekoladową. Niestety, nie każde dziecko może celebrować tę szczególną w kalendarzu datę z najbliższymi, wybierając się do kina czy na rodzinny spacer. Są takie, które w tym samym czasie toczą nierówną walkę o życie, a świat widzą wyłącznie z perspektywy okien oddziału onkologicznego. O tym, jak wygląda świętowanie tego wyjątkowego dnia w szpitalu i jak ważna w procesie zdrowienia jest dziecięca zabawa, rozmawiamy z Magdaleną Suchanek – mamą Mai, która w wieku 10 lat zachorowała na nowotwór kości.

31.05.2019 08:30
Genetyczka: gdy w rodzinie występują nowotwory - warto zbadać swój DNA
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Nie zawsze wykonywanie badania swojego DNA pod kątem chorób ma sens. Ale gdy w rodzinie występują często nowotwory, warto sprawdzić predyspozycje do zachorowania - przekonuje w rozmowie z PAP genetyczka, prof. Katarzyna Tońska.

31.05.2019 08:30
Zaburzenia epigenetyczne jako potencjalny cel terapii wyściółczaka
dr Eliza Głodkowska-Mrówka

Wyściółczak (ependymoma), to trzeci pod względem częstości nowotwór mózgu u dzieci, który, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z tkanek wyściełających światło komór mózgu i kanału środkowego rdzenia kręgowego (ependymy). Guzy te są bardzo heterogenne zarówno pod względem lokalizacji jak i biologii.

30.05.2019 14:11
Leczenie profilaktyczne u pacjentów z hemofilią | Wywiad z prof. Tomaszem Szczepańskim
onkologia-dziecieca.pl

Wypowiedź prof. Tomasza Szczepańśkiego (Zabrze) na temat profilaktyki krwawień u pacjentów z hemofilią - zalety stosowania czynników długodziałających.

30.05.2019 08:30
Perforacja jelit jako powikłanie chemioterapii ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci – opis dwóch przypadków
onkologia-dziecieca.pl

Wielolekowa chemioterapia stanowi podstawę współczesnych metod leczenia nowotworów układu krwiotwórczego u dzieci. Stosując poszczególne grupy leków, należy mieć na uwadze ewentualne ich skutki uboczne, m.in. zaburzenia gastroenterologiczne. Na łamach Acta Haematologica Polonica zaprezentowano przypadki kliniczne dwóch pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną, leczonych w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie, u których powikłaniem chemioterapii była perforacja jelit. 

1 2 3 4 5 6 ... 9 starsze