Aktualności dla chorych

4.01.2019 12:49
Czy ludzki organizm może sam walczyć z chorobą nowotworową?
newsrm.tv

Hematologia to młoda, lecz dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Postęp w hematologii zawdzięczamy przede wszystkim głębokiemu poznaniu organizmu człowieka, dzięki któremu możliwy jest rozwój nowoczesnych leków i technologii medycznych. Jesteśmy świadkami wielkich zmian: znamiennego wydłużania i poprawy jakości życia chorych, a także zmiany paradygmatu wielu chorób krwi i szpiku. Innowacje idą jednak o krok dalej – dziś możemy sobie zadać pytanie czy ludzki organizm może wykorzystać siłę własnej krwi w walce z chorobą. Poznanie tajemnic układu odpornościowego i odkrycie, że jest on nie tylko zdolny do obrony organizmu przed patogenami, lecz również do rozpoznania i eliminowania komórek nowotworowych, stało się podstawą immunoterapii nowotworów.

31.12.2018 09:00
Stwardnienie guzowate
prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski

Stwardnienie Guzowate (ang. Tuberous Sclerosis Complex, TSC) jest chorobą, która należy do wciąż tajemniczych chorób zwanych fakomatozami. Są zaburzenia rozwojowe w tkankach pochodzących z trzech listków zarodkowych, które ujawniają się zmianami w obrębie skóry, układu nerwowego i naczyń krwionośnych oraz współwystępującymi wadami narządów wewnętrznych. Nieszczęśliwie dla pacjentów, często występuje tendencja do pojawiania się również chorób nowotworowych.

21.12.2018 09:00
Wygrali z nowotworem, ale nadal potrzebują dalszej specjalistycznej opieki
onkologia-dziecieca.pl

Dzięki zaangażowaniu dolnośląskich instytucji i firm, we Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce poradnia dla Onkomocnych.

21.12.2018 09:00
Życzenia Świąteczne 2018
onkologia-dziecieca.pl

      

 

20.12.2018 09:00
Poczta Dziecięca – czas START!
onkologia-dziecieca.pl

Rozpoczęła się kolejna edycja Poczty Dziecięcej – akcji organizowanej już po raz trzeci przez Fundację Urtica Dzieciom. 400 małych pacjentów z 18 oddziałów onkologii i hematologii w Polsce otrzyma prezenty świąteczne. W tej chwili wolontariusze z Wrocławia i Łodzi pakują niespodzianki, bo – jak zapowiadają organizatorzy – wszystkie dotrą do szpitali jeszcze przed świętami.

19.12.2018 09:30
Szansa na nową fryzurę dla dziewcząt po chemio- i radioterapii
onkologia-dziecieca.pl

Jednym z najbardziej frustrujących doświadczeń osób leczonych onkologicznie jest utrata włosów. Zwłaszcza u młodych pacjentek ten skutek uboczny chemio- i radioterapii mocno wpływa na obniżenie nastroju i poczucia własnej wartości, a w konsekwencji – na ogólną kondycję.

17.12.2018 08:25
Gwiazdy Jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji
onkologia-dziecieca.pl

Utrzymanie supernowoczesnej placówki, jej stałe doposażanie w sprzęt ratujący życie małym pacjentom - jest niezmiernie kosztowne. Po raz trzeci  w pomoc zaangażowali się artyści jazzowi.

15.12.2018 09:00
Umierająca gąska oswaja śmierć - bajka terapeutyczna oczami lingwisty
Ewa Biernacka

Jednym z tematów trudnych w kontaktach z chorym czy umierającym dzieckiem jest cierpienie, ból, śmierć. Jak o nich rozmawiać, jak pomóc? Jedną z form takiej rozmowy jest bajka, dostarczająca wiedzy, ale też niosąca ładunek terapeutyczny.

14.12.2018 14:15
Licytuj marzenia
onkologia-dziecieca.pl

Wystartowała internetowa aukcja obrazów, których autorami są najmłodsi pacjenci oddziałów onkologicznych i hematologicznych

 

13.12.2018 16:00
Eksperci: przed nami kolejny przełom w leczeniu chorób nowotworowych
Nauka w Polsce

Do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, które może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii – powiedzieli w środę eksperci na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

12.12.2018 09:00
Onko ABC - S jak smak
Głos Pacjenta Onkologicznego

Dr Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka ds. żywienia klinicznego wyjaśnia, co jest przyczyną utraty smaku podczas leczenia onkologicznego i radzi, jakimi produktami wspierać organizm podczas choroby nowotworowej, kiedy tracimy chęć do jedzenia.

11.12.2018 10:00
Onkomocni we Wrocławiu - Gala Zwycięzców
onkologia-dziecieca.pl
We Wrocławiu spotkają się Onkomocni z całej Polski. Prawie 1000 osób z całej Polski weźmie udział 15 grudnia w XIV Spotkaniu Pacjentów Wyleczonych z Choroby Nowotworowej we Wrocławiu. To największe takie wydarzenie w Polsce.
6.12.2018 12:00
Nowoczesne leczenie hemofilii u dzieci a Narodowy Program Leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne 2019-2023
onkologia-dziecięca.pl
1 grudnia w Lublinie podczas Spotkania edukacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię Pani dr Irena Woźnica-Karczmarz wygłosiła wykład pod tytułem Nowoczesne leczenie hemofilii u dzieci a Narodowy Program Leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne 2019-2023. Zapraszmy do zapoznania się z zarejestrowanym materiałem.
2.12.2018 08:30
L jak leukocyty
Głos Pacjenta Onkologicznego

Dr Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka ds. żywienia klinicznego wyjaśnia, czym jest neutropenia towarzysząca leczeniu onkologicznemu, jaki jest jej związek z leukocytami – białymi krwinkami oraz radzi,jak zapobiegać towarzyszącym im powikłaniom, m.in. zakażeniom.

1.12.2018 08:00
Dlaczego nie możesz dźwigać, masz przecież ręce
Głos Pacjenta Onkologicznego

O opiece medycznej i socjalnej młodych pacjentów onkologicznych rozmawiamy z Ewą Styś i Marcinem Kusińskim, wolontariuszami z Fundacji Pocancerowani, wspierającej dzieci i młodzież w chorobie nowotworowej.

29.11.2018 08:30
Przejścia z opieki pediatrycznej do placówek dla dorosłych
Głos Pacjenta Onkologicznego

Ewa Styś z Fundacji poCANCERowani przedstawia sytuację przejścia młodych pacjentów z opieki pediatrycznej do placówek dla dorosłych.

28.11.2018 09:00
Planeta spełnionych marzeń
onkologia-dziecieca.pl

Kwotą 265 900 zł zakończyła się Gala Urtica Dzieciom. Wydarzenie połączone z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi, zgromadziło na „Planecie Marzeń” ponad 300 przedstawicieli świata kultury i biznesu. Cały dochód ze sprzedaży obrazów zostanie przekazany na wsparcie 18. dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych w Polsce. Na przestrzeni 21 lat udało się organizatorowi – wrocławskiej Fundacji Urtica Dzieciom – zebrać w ten sposób niespełna 3 miliony złotych.

28.11.2018 08:30
Od tych ćwiczeń zależy wszystko
Głos Pacjenta Onkologicznego
Z Moniką Bajor – fizjoterapeutką, mgr rekreacji ruchowej z Zakładu Usprawniania Leczniczego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie rozmawiamy o rehabilitacji dzieci i młodzieży w trakcie i po leczeniu onkologicznym, osiągnięciach, jak również o problemach i potrzebach w zakresie rehabilitacji małych pacjentów z chorobami nowotworowymi.
23.11.2018 10:00
„Pacjent w badaniach klinicznych” - nowa kampania informacyjna
onkologia-dziecieca.pl

Ministerstwo Zdrowia, Polski Fundusz Rozwoju, Rzecznik Praw Pacjenta oraz ich partnerzy 14 listopada przedstawili założenia projektu „Pacjent w Badaniach Klinicznych”. Pierwszym etapem kampanii informacyjnej jest udostępnienie strony internetowej pacjentwbadaniach.pl, na której pacjenci znajdą rzetelne inormacje o badaniach klinicznych i bazę wiedzy

22.11.2018 13:00
Grudniowe spotkanie edukacyjne dla osób chorych na hemofilię i ich rodzin w Lublinie
onkologia-dziecieca.pl

W sobotnie przedpołudnie 1 grudnia w Lublinie odbędzie się spotkanie edukacyjne dla osób chorych na hemofilię i ich rodzin. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię, Klinikę Hematologii i Transplantologii Szpiku w Lublinie oraz Klinikę Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie.

21.11.2018 16:00
Wieczór na Planecie Marzeń
onkologia-dziecieca.pl

Już 22 listopada br. (czwartek) przedstawiciele świata kultury i biznesu spotkają się na „Planecie Marzeń” w podwrocławskim Zamku Topacz. 21. Gala Urtica Dzieciom to wydarzenie połączone  z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi. Cały dochód przeznaczony zostanie m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenie sal szpitalnych 18 biorących udział w projekcie oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. Na przestrzeni 20 lat udało się w ten sposób zebrać ponad 2,5 miliona złotych.

 

21.11.2018 00:00
Pomimo, że choruje dziecko, to praca psychologa obejmuje całą rodzinę
Edyta Kolasińska-Bazan

O wsparciu chorującego dziecka na nowotwór i pomocy jego najbliższym rozmawia Edyta Kolasińska-Bazan z dr hab. n. med. Marzeną Samardakiewicz – kierownik Zakładu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, psychoonkolog w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie.

19.11.2018 00:00
Pierwszy pediatryczny oddział transplantacji szpiku na Mazowszu
onkologia-dziecieca.pl

W Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii  i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. dr hab. med. Michała Matysiaka, w sierpniu 2018r. zespół lekarzy w składzie dr hab. n med. Iwona Malinowska, dr n med. Michał Romiszewski oraz dr Katarzyna Smalisz, dokonał pierwszej w historii Uczelni, autologicznej transplantacji komórek macierzystych u dziecka.

16.11.2018 10:00
Dlaczego słońce szkodzi skórze, a zwłaszcza skórze pacjentów z wywiadem onkologicznym?
Głos Pacjenta Onkologicznego

Dr n. med. Joanna Czuwara, specjalista dermatolog, dermatopatolog z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, jaki wpływ na skórę ma słońce i dlaczego jest ono szczególnie niekorzystne dla pacjentów onkologicznych.

30.10.2018 13:00
Jak wspierać młodego człowieka, kiedy choruje
Głos Pacjenta Onkologicznego

Katarzyna Nowak-Ledniowska – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji. W Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera pomaga dzieciom chorującym przewlekle oraz ich bliskim. Prowadzi zajęcia dla słuchaczy studiów Psychoonkologiczych CMUJ. Wspiera dzieci, młodzież i ich rodziców podczas konsultacji i turnusów rehabilitacyjnych w Centrum Psychoonkologii UNICORN.

27.10.2018 10:07
Warsztaty kulinarne Fundacji ISKIERKA
onkologia-dziecieca.pl

18 października w  Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odbyły się warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Fundacje na rzecz dzieci z chorobą nowotworową ISKIERKA. Mali pacjenci oddziału przygotowali trzy potrawy według przepisów, które znajdują się w drugiej części poradnika żywieniowego „JedzOnko”, wydanego wiosną br. przez fundacje.

19.10.2018 15:19
Nowa opcja terapeutyczna dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną
onkologia-dziecieca.pl

Europejski regulator zatwierdził rozszerzenie wskazań dla blinatumomabu. Lek można będzie stosować w monoterapii u pacjentów pediatrycznych od 1. roku życia z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL) bez chromosomu Philadelphia z komórek prekursorowych linii B CD19(+), którzy są oporni na leczenie lub mają nawrót choroby po wcześniejszym otrzymaniu co najmniej dwóch terapii lub allogenicznego przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych.

13.10.2018 09:00
JedzONKO
Głos Pacjenta Onkologicznego
Katarzyna Stankow, dietetyk Fundacji ISKIERKA. Autorka poradników żywieniowych JedzOnko i JedzOnko 2, doradca żywieniowy, pasjonatka zdrowej kuchni, mama dziewczynki, która przeszła chorobę nowotworową.
9.07.2018 10:01
„Słoneczna Galeria” wspiera walkę z chorobami nowotworowymi dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Dobiegła końca tegoroczna edycja warsztatów plastycznych “Słoneczna Galeria”, realizowanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych w całej Polsce.