< Aktualności

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 roku. W celu upamiętnienia tego wydarzenia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

 


Nadrzędnym celem tego święta  jest zwrócenie uwagi na najistotniejsze problemy zdrowotne z którymi borykają się społeczeństwa na całym świecie.

Każdego roku Światowy Dzień zdrowia odbywa się pod innym hasłem przewodnim.

Tegorocznym tematem przewodnim jest powszechna opieka medyczna. WHO zwraca uwagę na to, że miliony ludzi nie ma dostępu do opieki medycznej lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem czy mieszkaniem.

WHO przypomina, że:

- zdrowie jest podstawowym prawem człowieka

- powszechne ubezpieczenie medyczne jest możliwe

- co najmniej połowa ludzi na świecie nie otrzymuje potrzebnych usług medycznych

Według wyników nowych badań prowadzonych przez Harvard T.H. Chan School of Public Health prawie połowa nowotworów wieku dziecięcego na świecie jest niediagnozowana.

Badania opublikowane przez Lancet Oncology wskazują, że tylko w 2015 roku liczba zachorowań na nowotwory wśród dzieci wyniosła 397 000 ale tylko 224 00 przypadków było zdiagnozowanych.

Według badaczy częstość występowania niezdiagnozowanych przypadków nowotworów była zróżnicowana w zależności od regionu. Od 3% w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej do 57% w Afryce Zachodniej i 49% w Azji Południowej.

Kampania WHO ma na celu pomóc ludziom lepiej zrozumieć, co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne - jakie usługi i wsparcie powinny być dostępne i gdzie. WHO chce pomóc ludziom, którzy mają dostęp do wysokiej jakości, niedrogiej opieki zdrowotnej, lepiej zrozumieć jak wygląda życie ludzi bez takiego dostępu i zachęcić ich do popierania równego dostęp do opieki medycznej na całym świecie.