< Aktualności

Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi (International Childhood Cancer Day) jest globalną kampanią mającą na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów dziecięcych. Dzień ten jest również okazją do  wyrażanie wsparcia dla dzieci i młodzieży dotkniętych choroba nowotworową, ozdrowieńcom oraz bliskim chorych dzieci. 

Dzień ten sprzyja wzrostowi świadomości na temat nowotworów dziecięcych oraz  zrozumieniu problemów i wyzwań z jakimi mierzą się pediatryczni pacjenci onkologiczni i ich najbliżsi. W tym dniu podkreśla się  również potrzebę sprawiedliwego i lepszego dostępu do leczenia i opieki dla wszystkich dzieci chorych na raka na całym świecie. Wydarzenie zostało utworzone  przez Childhood Cancer International (CCI), globalną sieć 188 organizacji rodzicielskich w 93 krajach na 5 kontynentach. CCI jest największą na świecie siecią wsparcia dla dotkniętych choroba nowotworową dzieci i ich rodzin.

Każde dziecko z rakiem zasługuje na najlepszą możliwą opiekę medyczną , niezależnie od kraju pochodzenia, rasy, statusu finansowego czy klasy społecznej.  Dzięki szybko postawionej  diagnozie oraz  dostępności do terapii i odpowiedniej opieki medycznej można w znaczący sposób ograniczyć śmiertelność wśród dzieci z choroba nowotworową – Childhood Cancer Internationa

Nie tylko w tym dniu warto pamiętać, że nowotwory dziecięce różnią się od nowotworów osób dorosłych. Badania wykazują, że nie dyskryminują pod względem płci, rasy, warunków socjoekonomicznych czy miejsca zamieszkania. Nie ma zaleceń  profilaktycznych, dzięki którym możemy uchronić dziecko przed zachorowaniem. Dlatego tak ważna jest czujność zarówno rodziców, jak i lekarzy.

Nowotwory u dzieci stanowią trzecią co do częstości przyczynę zgonów dzieci powyżej pierwszego roku życia, zaraz po wypadkach i urazach. Jednocześnie, mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci z powodów chorobowych. Zapadalność na nowotwory u dzieci to 110-145/1 milion, a rocznie w Polsce stawia się około 1100-1200 nowych rozpoznań [1][2].

Mimo, że świadomość na temat objawów nowotworów u dzieci jest coraz większa wskutek szeroko prowadzonych działań edukacyjnych skierowanych do lekarzy, pielęgniarek oraz rodziców, w dalszym ciągu u części pacjentów proces diagnostyczny jest bardzo długi. Niekiedy powodem jest bagatelizowanie lub ukrywanie niepokojących objawów przez pacjenta czy zwłoka rodzica w poszukiwaniu pomocy lekarskiej, na przykład powodowana lękiem. Najtrudniejsze jednak są sytuacje, gdy w obliczu ewidentnych objawów alarmujących u pacjenta, nie został on zbadany przez lekarza, nie zlecono podstawowych, ogólnodostępnych w poradni lekarza rodzinnego badań lub wobec powziętego podejrzenia nowotworu zlecono odpowiednie badania, ale z długim czasem oczekiwania.

W zakładce Alarmujące objawy znajdą Państwo informację poświęcone niespecyficznym objawom chorób nowotworowych u dzieci.

 

 

[1] Kowalczyk J.R., Dudkiewicz E. Częstość występowania nowotworów złośliwych w Polsce i możliwość wczesnego rozpoznawania. Przegl. Ped, 1999, 29, 3: 188-202.

[2] National Cancer Institute. SEER Cancer Statistics Review 1975-2010. [Internet]. Available from: https://seer.cancer.gov/archive/csr/1975_2010/results_merged/sect_28_childhood_cancer.pdf [Accessed: 2017-02-13].