< Aktualności

18 października w  Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odbyły się warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Fundacje na rzecz dzieci z chorobą nowotworową ISKIERKA. Mali pacjenci oddziału przygotowali trzy potrawy według przepisów, które znajdują się w drugiej części poradnika żywieniowego „JedzOnko”, wydanego wiosną br. przez fundacje.

Autorką pomysłów jest Katarzyna Stankow, mama dziewczynki która przeszła chorobę nowotworową, obecnie dietetyk i doradca żywieniowy. Razem z dziećmi i rodzicami podpowiadała jak w warunkach szpitalnych przygotować np. zielone smoothie z jarmużu i szpinaku z gruszką i limonką, makaron ryżowy z chrupiącymi warzywami czy twarożek na słodko z daktylami i prażonymi orzechami.

Udzielała porad dotyczących tego, jak w szpitalnej przestrzeni przyrządzać zdrowe posiłki wzmacniające dziecko, jakich produktów można użyć, a czym zastąpić te, które z rożnych względów są niewskazane czy wręcz zakazane oraz jak dieta może wpływać na wyniki leczenia czy w końcu, jak zachęcić chore dziecko do zdrowego odżywiania na etapie, kiedy wszystko jest „Be!”?

Dzieci były bardzo pozytywnie zaskoczone prostotą pomysłów, chętnie zaangażowały się w gotowanie i z przyjemnością degustowały przygotowane samodzielnie potrawy. Spotkanie przy wspólnym stole było też świetną okazją do pytań i rozmów. Wszyscy podopieczni oddziału otrzymali również  bezpłatne egzemplarze poradników.

Książki są dedykowane małym pacjentom onkologicznym i w kolejnych miesiącach fundacja będzie odwiedzała kolejne ośrodki onkologii dziecięcej, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w tym obszarze. Można je także zakupić poprzez stronę fundacji: https://fundacjaiskierka.pl/produkt/28272/

Jakie są opinie na temat samych poradników?

„(…) Różnorodność i estetyka kolorystyczna posiłków zachęcają dzieci o osłabionym łaknieniu do poszukiwania nowych smaków i zapachów. Przepisy są inspiracją dla rodziców i opiekunów oraz zaproszeniem do zabawy kulinarnej z chorymi dziećmi. Zawierają wskazówki, które pomogą przygotować właściwą dietę, a to stanowi ważne uzupełnienie leczenia onkologicznego.”
Prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska

 „Pysznie, kolorowo i zdrowo, tak powinniśmy jeść – wszyscy. Wierzę, że jedzenie daje moc i może być lekarstwem. JedzONKO 2 to zbiór przepisów, po które może sięgać każdy, kto dba o to co ląduje na jego talerzu.” Grzegorz Łapanowski, kucharz, dziennikarz kulinarny, prowadzący i juror programu Top Chef

„Jako mama dziecka onkologicznego wiem jakim wyzwaniem jest temat odżywania w chorobie nowotworowej. Szpitalne posiłki nie zaspokajają zapotrzebowania na wartościowe składniki młodego, osłabionego organizmu, a rodzic zagubiony w gąszczu spraw związanych z leczeniem zostaje najczęściej sam z problemem ułożenia odpowiedniej diety, bez profesjonalnego wsparcia dietetyka. Z pomocą przychodzą nam poradniki JedzONKO (…)”. Ewa Majewska – mama 4-letniego Ignasia

Promocja wydawnictwa na oddziałach szpitalnych ma na celu zachęcenie rodziców dzieci do bardziej świadomego i zdrowego odżywiania dzieci, wsparcia w obszarze doradztwa dietetycznego i dzielenia się doświadczeniem, co do praktyki i możliwości przyrządzania ich w szpitalnej rzeczywistości.