10.05.2018 09:16

Dziś jesteśmy w stanie wyleczyć ponad 80% pacjentów

Edyta Bazan-Kolasińska / onkologia-dziecięca.pl

Aktualności

6.08.2018 10:29
Zakrzepowa plamica małopłytkowa u dzieci
dr M. Górska-Kosicka

Mikroangiopatie zakrzepowe (thrombotic microangiopathy, TMA) charakteryzują się mechaniczną niedokrwistością hemolityczną (obecne schistocyty w rozmazie krwi obwodowej), małopłytkowością spowodowaną zużyciem płytek krwi oraz niedokrwiennym uszkodzeniem narządów wynikającym z tworzenia zakrzepów w naczyniach mikrokrążenia.

3.08.2018 10:36
MZ zapowiada wdrożenie sieciowego modelu opieki w onkologii
IB/Rynek Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapowiada duże zmiany w systemie opieki onkologicznej. Powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna, która umożliwi skuteczniejszą walkę z nowotworami - mówił w czwartek (2 sierpnia) minister Łukasz Szumowski podczas konferencji w Warszawie.

2.08.2018 11:50
Prof. Jacek Wachowiak: transplantacje komórek krwiotwórczych u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Jacek Wachowiak z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z portalem onkologia-dziecieca.pl opowiada o transplantacjach komórek krwiotwórczych u dzieci w polskich ośrodkach transplantacyjnych.

31.07.2018 12:18
Rdzeniak zarodkowy – przegląd badań klinicznych fazy I/II
lek. Katarzyna Adamczewska-Wawrzynowicz

Rdzeniak zarodkowy (medulloblastoma) to najczęstszy pierwotny nowotwór mózgu w populacji dziecięcej, w którego leczeniu główną rolę nadal odgrywają resekcja chirurgiczna, uzupełniana chemioterapią oraz radioterapią.

30.07.2018 10:43
Choroby nowotworowe u dzieci - na co zwracać uwagę?
lek. med. Monika Barełkowska, dr hab. n. med. Katarzyna Derwich

Przedstawimy cykl publikacji omawiający objawy alarmujące chorób nowotworowych u dzieci. Publikacje skierowane są do lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktów oraz wszystkich mających pod opieką osoby niepełnoletnie. W pierwszej części omówimy rolę lekarza pierwszego kontaktu we wczesnej diagnostyce chorób nowotworowych u dzieci.

27.07.2018 10:36
Klofarabina z busulfanem w kondycjonowaniu przed alloHSCT u chorych na ALL
dr hab. Maria Cioch

Transplantacja allogeniczna komórek krwiotwórczych (allogeneic hematopoietic stem cell transplantation, HSCT) jest metodą, która może doprowadzić do wyleczenia chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną (acute lymphoblastic leukemia, ALL), ale niestety wiąże się z częstym występowaniem poważnych powikłań.

25.07.2018 10:31
Diagnostyka i leczenie pacjentów z łagodną hemofilią: praktyczne rekomendacje w postępowaniu klinicznym
dr n. med. Irena Woźnica - Karczmarz

Łagodną hemofilię rozpoznaje się wówczas, gdy poziom niedoborowego czynnika krzepnięcia jest wyższy niż 5% a niższy niż 40% i charakteryzuje się występowaniem krwawień pourazowych. Objawy związane z łagodną hemofilią rzadko występują we wczesnym dzieciństwie, często choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat a w rodzinie brak jest świadomości jej istnienia.

24.07.2018 12:00
Nie daj się rakowi! - wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej
onkologia-dziecieca.pl

Czy dzięki właściwej diecie możemy obniżyć ryzyko zachorowania na raka? W jaki sposób powinniśmy się odżywiać jeśli choroba nas dotknie? Co jeść, aby sobie nie zaszkodzić? Jak wspierać swój organizm w walce z chorobą nowotworową? Na te i inne pytania odpowiadają autorki „Nie daj się rakowi!”

23.07.2018 11:02
Standardy postępowania w przypadku nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Guzy ośrodkowego układu nerwowego stanowią ponad 20% nowotworów występujących u dzieci.

19.07.2018 12:00
Prof. Marzena Samardakiewicz: pomoc i opieka psychologiczna na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej
onkologia-dziecieca.pl

Wypowiedź profesor Marzeny Samardakiewicz (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologii) podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii w Poznaniu na temat organizacji opieki psychologicznej na oddziałach i w klinikach onkohematologii w Polsce.

18.07.2018 12:53
Zautomatyzowane, oparte na bazie danych, nadzorowane przez ekspertów rozeznanie w diagnostyce immunofenotypowej i klasyfikacji ostrej białaczki
Agnieszka Piernik/onkologia-dziecieca.pl

Precyzyjna klasyfikacja ostrej białaczki (AL) ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego leczenia. EuroFlow zaprojektowała zestaw dla rozpoznania AL (ALOT, acute leukemia orientation tube), która prowadzi do odpowiedniego  panelu klasyfikacyjnego (ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek T (T-ALL), białaczki z prekursorowych komórek B (BCP) - ALL i / lub ostrej białaczki szpikowej (AML)) i ostatecznej diagnozy.

17.07.2018 11:00
Wyzwania Hematologii MDS-MSN | 7-8 września 2018 r. Kraków
onkologia-dziecieca.pl

Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia. Tematyka sympozjum dotyczyć będzie zespołów z pogranicza zespołów mielodysplastycznych i zespołów mieloproliferacyjnych (MDS-MPN) jako odrębnej grupy w klasyfikacji WHO.

17.07.2018 10:32
Zaproszenie na 50th Congress of the International Society of Paediatric Oncology (SIOP)
onkologia-dziecieca.pl

Zaproszenie na 50 Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Pediatrycznej (SIOP) w Kyoto.

16.07.2018 11:18
Algorytm suplementacji witaminy D w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci i adolescentów
dr I. Olejnik

Niedobór witaminy D jest jednym z bardziej powszechnych niedoborów witaminowych w populacji dziecięcej i adolescentów. W Stanach Zjednoczonych AP, w zależności od przyjętego stężenia witaminy D we krwi, problem ten dotyka od 42 do 62% tej populacji.

13.07.2018 10:18
Czy powiększone szyjne węzły chłonne u dziecka to problem przede wszystkim onkologiczny?
onkologia-dziecieca.pl

Powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) jest częstym problemem zdrowotnym dotykającym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nawet do 40-90% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma wyczuwalne węzły chłonne.

12.07.2018 11:13
Standardy postępowania diagnostyczno-leczniczego w białaczkach u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Białaczki to najczęstsze choroby nowotworowe wieku dziecięcego – stanowią około 25% nowotworów dziecięcych.

10.07.2018 10:17
Czerniak złośliwy u pacjenta pediatrycznego – o manifestacji, postępowaniu i konieczności interdyscyplinarnego podejścia do chorego
lek. Katarzyna Adamczewska-Wawrzynowicz

Czerniak złośliwy rzadko występuje u dzieci, stanowiąc 1-2% ogółu chorób rozrostowych w tej populacji. Częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. W związku z brakiem protokołów terapeutycznych dedykowanych populacji pediatrycznej, leczenie prowadzone jest głównie w oparciu o schematy dla dorosłych, u których roczna zapadalność na czerniaka wynosi około 20 przypadków na 100 000 osób.

9.07.2018 10:01
„Słoneczna Galeria” wspiera walkę z chorobami nowotworowymi dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Dobiegła końca tegoroczna edycja warsztatów plastycznych “Słoneczna Galeria”, realizowanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych w całej Polsce.

5.07.2018 12:14
Prof. Krzysztof Kałwak: IX Zjazd PTOHD w Poznaniu
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Krzysztof Kałwak podsumowuje wydarzenia IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej - od historii leczenia do najnowszych doniesień i opisów przypadków klinicznych. Patrząc w przyszłość Pan Profesor uważa, że Polska ma potencjał który powinna rozwijać.

5.07.2018 10:16
Lista pilnych do rozwiązania problemów Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych w Polsce
Dr hab. med. Szymon Skoczeń,  mgr Aldona Rompel, lek. med. Agata Halabuda, lek. med. Łukasz Klasa

Kompleksowa wielospecjalistyczna opieka pediatryczna jest realizowana w Polsce w 12 szpitalach akademickich o najwyższym – 3. stopniu referencyjności. Zapewniają one diagnostykę i terapię w najszerszym spektrum specjalności zachowawczych i zabiegowych oraz kompleksową terapię schorzeń nowotworowych.

4.07.2018 10:28
Mała częstotliwość występowania inhibitora do czynnika VIII u wcześniej nie leczonych pacjentów (PUPs) z ciężką hemofilią A leczonych OCTANATE - raport końcowy badania prospektywnego
dr n. med. Irena Woźnica - Karczmarz

Pacjenci z hemofilią A mają niedobór czynnika krzepnięcia VIII predysponujący ich do występowania nawracających krwawień, szczególnie do mięśni i stawów, co w dłuższym okresie czasu skutkuje rozwojem artropatii i może być przyczyną inwalidztwa.

3.07.2018 10:32
Prof. Krzysztof Giannopoulos: CAR T-Cells - dominujący temat 23. Kongresu EHA
onkologia-dziecieca.pl

Na pytanie czym są CAR T-cells i jakie mogą mieć zastosowanie w leczeniu chorób hematologicznych odpowiada prof. Krzysztof Giannopoulos (UM w Lublinie, COZL im. św. Jana z Dukli).

2.07.2018 15:34
Prof. Maryna Krawczuk-Rybak: Monitorowanie stanu zdrowia i jakości życia dzieci po leczeniu przeciwnowotworowym
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Maryna Krawczuk-Rybak mówi o prowadzonym od 10 lat w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych programie oceny jakości życia i stanu zdrowia dzieci po leczeniu przeciwnowotworowym.

26.06.2018 20:05
Relacje cyfrowe z IX Zjazdu PTOHD w Poznaniu już dostępne!
onkologia-dziecieca.pl

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacjami cyfrowymi z majowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Poznaniu. 

25.06.2018 08:00
Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii i hematologii dziecięcej
Prof. Jan Styczyński

W Przeglądzie Pediatrycznym w numerze 2/2018 opublikowanych zostało 6 standardów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

22.06.2018 12:37
Dr Justyna Walenciak: interesujące doniesienia na 23. Kongresie EHA
onkologia-dziecieca.pl

Doniesienia z 23. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Hematologów w Sztokholmie.

22.06.2018 10:42
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
onkologia-dziecieca.pl

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

21.06.2018 11:33
Imatynib w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej u dzieci i młodzieży jest skuteczny i dobrze tolerowany
Lek. Małgorzata Janeczko-Czarnecka

Raport Polskiej Grupy Pediatrycznej ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków.

20.06.2018 10:18
Wywiad z konsultantem krajowym profesorem Janem Styczyńskim
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Jan Styczyński odpowiada na pytania czym zajmuje się onkologia i hematologia dziecięca, jakie wyzwania stoją przed tą dziedziną medycyny oraz czym mogą pochwalić się polscy lekarze.

19.06.2018 12:42
Prof. Wojciech Młynarski: terapia ukierunkowana i monitorowanie MRD w nowotworach hematologicznych na 23. Kongresie EHA
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Wojciech Młynarski podsumowuje doniesienia na temat kierunków rozwoju terapii nowotworów hematologicznych i monitorowania choroby resztkowej na tegorocznym kongresie EHA w Sztokholmie.

nowsze 1 2 3 4 5 6 7 starsze