10.05.2018 09:16

Dziś jesteśmy w stanie wyleczyć ponad 80% pacjentów

Edyta Bazan-Kolasińska / onkologia-dziecięca.pl

Aktualności

10.09.2018 12:44
Monitorowanie MRD u pacjentów z ALL w 2018 roku i perspektywy na przyszłość
Dr Małgorzata Dawidowska

Artykuł przedstawia aktualny stan wiedzy dotyczący monitorowania minimalnej choroby resztkowej  (MRD) u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną (ALL). Nacisk położono na kwestie, które w odróżnieniu od aspektów klinicznych monitorowania MRD, stanowiących codzienność lekarza onkologia i hematoonkologa, rzadziej przybliżane są tej grupie odbiorców. W artykule, prócz podstawowych informacji dotyczących znaczenia MRD, porównano metody monitorowania MRD, w kontekście postępu technologicznego i nowych możliwości jakie otwierają się obecnie i w perspektywie kolejnych lat.

4.09.2018 17:46
Tisagenlekleucel – terapia komórkowa CAR-T firmy Novartis zarejestrowana przez Komisję Europejską
Novartis

Tisagenlekleucel to terapia typu CAR-T, nazywana „żywym lekiem”, ponieważ produkowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta poprzez przeprogramowanie jego własnych komórek układu odpornościowego. To przełomowa, jednorazowa terapia wykorzystująca własne limfocyty T pacjenta do walki z nowotworem.

3.09.2018 15:20
Odeszła prof. Urszula Radwańska - autorytet w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej, znakomity Wychowawca i Nauczyciel pokoleń pediatrów i onkohematologów
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Urszula Radwańska była jedną z osób, które w sposób zasadniczy przyczyniły się do powstania znakomicie funkcjonującego systemu opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową w Polsce, w którym leczenie prowadzone jest zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, a wyniki leczenia niczym nie ustępują rezultatom uzyskiwanym w innych krajach

2.09.2018 10:01
Wrzesień - Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi
onkologia-dziecieca.pl

Wrzesień to nie tylko czas powrotów do szkoły. To również Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi (Blood Cancer Awarness Month). Przez kolejne 30 dni instytucje, media, inicjatywy społeczne i firmy farmaceutyczne zwracają szczególną uwagę na tę grupę nowotworów.

30.08.2018 09:00
Indukcja tolerancji immunologicznej u chorych na hemofilię A
dr M. Górska-Kosicka

Hemofilia A należy do chorób uwarunkowanych genetycznie, dziedziczonych w sposób sprzężony z płcią. Chorują na nią mężczyźni, a kobiety są nosicielkami genu hemofilii. Choroba objawia się niedoborem czynnika krzepnięcia VIII, a jej głównym objawem są krwawienia.

28.08.2018 11:57
Standardy postępowania w przypadku guzów litych zlokalizowanych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz chłoniaków u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Guzy lite zlokalizowane poza ośrodkowym układem nerwowym stanowią około 40%, a chłoniaki nieziarnicze i chłoniak Hodgkina około 15% nowotworów występujących u dzieci. 

27.08.2018 11:12
Hipertrójglicerydemia u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną – terapia skojarzona kwasami omega-3 oraz acipimoksem
dr n. med. Igor Olejnik

W  leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) u dzieci, zaburzenia gospodarki tłuszczowej są wynikiem stosowania kortykosteroidów oraz L-Asparaginazy (L-ASP), kluczowych leków w indukcji remisji choroby. Mechanizm tych zaburzeń nadal pozostaje nie jasny.

24.08.2018 00:00
Onko-Olimpiada 2018
onkologia-dziecieca.pl

Do niedzieli (26 sierpnia) na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego za sprawą Fundacji Spełnionych Marzeń odbywają się międzynarodowe Igrzyska Sportowe „Onko Olimpiada”. Jest to VII edycja tego wydarzenia. Uczestnikami Onko-Olimpiady są dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz z zagranicy.

22.08.2018 12:52
Debata organizacji wspierających dzieci chore onkologicznie - 23.08.2018 Warszawa
rynekzdrowia.pl

W czwartek (23 sierpnia) w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowa Debata Organizacji Wspierających Dzieci Chore Onkologicznie. W dyskusji udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych z Polski, Litwy, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Rumunii.

20.08.2018 08:00
Prof. Młynarski: Najciekawsze wydarzenia IX Zjazdu PTOHD w Poznaniu
onkologia-dziecieca.pl

W swojej wypowiedzi dla portalu onkologia-dziecieca.pl profesor Wojciech Młynarski (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) mówi o najbardziej jego zdaniem interesujących wydarzeniach ostatniego zjazdu PTOHD w Poznaniu: Szkole TSC i sesji ALL.

17.08.2018 09:12
Nawracające krwawienia u noworodka. Niedobór czynnika VII. Opis przypadku.
dr Irena Woźnica-Karczmarz

Masywne krwawienia występujące u noworodków mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Diagnostyka różnicowa jest podstawą właściwego rozpoznania i efektywnego leczenia.

13.08.2018 18:21
Prof. Schrappe: Ostra białaczka limfoblastyczna - współczesne możliwość diagnostyki i leczenia
onkologia-dziecieca.pl

Wywiad portalu onkologia-dziecieca.pl z ekspertem w terapii i biologii białaczki oraz onkologii dziecięcej - profesorem Martinem Schrappe z Uniwersytetu w Kilonii podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Poznaniu.

9.08.2018 11:59
Postępy w leczeniu wielokrotnego nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej B-komórkowej
dr n. med. Igor Olejnik

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym nowotworem u dzieci, a około 85% stanowi prekursorowa B-ALL.

8.08.2018 12:37
I Mistrzostwa w Pływaniu Dzieci i Młodzieży z Hemofilią
onkologia-dziecieca.pl

I Mistrzostwa w Pływaniu Dzieci i Młodzieży z Hemofilią to wydarzenie ogólnopolskie, które odbędzie się w Zatoce Sportu w Łodzi, w sobotę 29 września br. Celem inicjatywy jest przede wszystkim podnoszenie świadomości na temat hemofilii wśród osób zdrowych oraz informowanie, że dzięki prawidłowemu postępowaniu chłopcy zmagający się z tą chorobą mogą żyć normalnie i być aktywni fizycznie, tak jak ich rówieśnicy – zwłaszcza w sportach mało kontuzyjnych, np. pływaniu.

7.08.2018 13:41
Zaproszenie na XV SYMPOZJUM „POSTĘPY W CHIRURGII I ONKOLOGII DZIECIĘCEJ” oraz VI KONFERENCJĘ DLA MŁODYCH LEKARZY SPECJALIZUJĄCYCH SIĘ W CHIRURGII DZIECIĘCEJ I ONKOLOGII DZIECIĘCEJ
onkologia-dziecieca.pl

Zachęceni pozytywnym doświadczeniem z poprzedniego roku proponujemy Państwu w dniach 7-8 grudnia 2018 roku udział w połączonej konferencji, na którą składają się: XV SYMPOZJUM INTERDYSCYPLINARNE „POSTĘPY W CHIRURGII I ONKOLOGII DZIECIĘCEJ” oraz VI KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA DLA MŁODYCH LEKARZY SPECJALIZUJĄCYCH SIĘ W CHIRURGII DZIECIĘCEJ I ONKOLOGII DZIECIĘCEJ.

6.08.2018 10:29
Zakrzepowa plamica małopłytkowa u dzieci
dr M. Górska-Kosicka

Mikroangiopatie zakrzepowe (thrombotic microangiopathy, TMA) charakteryzują się mechaniczną niedokrwistością hemolityczną (obecne schistocyty w rozmazie krwi obwodowej), małopłytkowością spowodowaną zużyciem płytek krwi oraz niedokrwiennym uszkodzeniem narządów wynikającym z tworzenia zakrzepów w naczyniach mikrokrążenia.

3.08.2018 10:36
MZ zapowiada wdrożenie sieciowego modelu opieki w onkologii
IB/Rynek Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapowiada duże zmiany w systemie opieki onkologicznej. Powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna, która umożliwi skuteczniejszą walkę z nowotworami - mówił w czwartek (2 sierpnia) minister Łukasz Szumowski podczas konferencji w Warszawie.

2.08.2018 11:50
Prof. Jacek Wachowiak: transplantacje komórek krwiotwórczych u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Prof. Jacek Wachowiak z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z portalem onkologia-dziecieca.pl opowiada o transplantacjach komórek krwiotwórczych u dzieci w polskich ośrodkach transplantacyjnych.

31.07.2018 12:18
Rdzeniak zarodkowy – przegląd badań klinicznych fazy I/II
lek. Katarzyna Adamczewska-Wawrzynowicz

Rdzeniak zarodkowy (medulloblastoma) to najczęstszy pierwotny nowotwór mózgu w populacji dziecięcej, w którego leczeniu główną rolę nadal odgrywają resekcja chirurgiczna, uzupełniana chemioterapią oraz radioterapią.

30.07.2018 10:43
Choroby nowotworowe u dzieci - na co zwracać uwagę?
lek. med. Monika Barełkowska, dr hab. n. med. Katarzyna Derwich

Przedstawimy cykl publikacji omawiający objawy alarmujące chorób nowotworowych u dzieci. Publikacje skierowane są do lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktów oraz wszystkich mających pod opieką osoby niepełnoletnie. W pierwszej części omówimy rolę lekarza pierwszego kontaktu we wczesnej diagnostyce chorób nowotworowych u dzieci.

27.07.2018 10:36
Klofarabina z busulfanem w kondycjonowaniu przed alloHSCT u chorych na ALL
dr hab. Maria Cioch

Transplantacja allogeniczna komórek krwiotwórczych (allogeneic hematopoietic stem cell transplantation, HSCT) jest metodą, która może doprowadzić do wyleczenia chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną (acute lymphoblastic leukemia, ALL), ale niestety wiąże się z częstym występowaniem poważnych powikłań.

25.07.2018 10:31
Diagnostyka i leczenie pacjentów z łagodną hemofilią: praktyczne rekomendacje w postępowaniu klinicznym
dr n. med. Irena Woźnica - Karczmarz

Łagodną hemofilię rozpoznaje się wówczas, gdy poziom niedoborowego czynnika krzepnięcia jest wyższy niż 5% a niższy niż 40% i charakteryzuje się występowaniem krwawień pourazowych. Objawy związane z łagodną hemofilią rzadko występują we wczesnym dzieciństwie, często choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat a w rodzinie brak jest świadomości jej istnienia.

24.07.2018 12:00
Nie daj się rakowi! - wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej
onkologia-dziecieca.pl

Czy dzięki właściwej diecie możemy obniżyć ryzyko zachorowania na raka? W jaki sposób powinniśmy się odżywiać jeśli choroba nas dotknie? Co jeść, aby sobie nie zaszkodzić? Jak wspierać swój organizm w walce z chorobą nowotworową? Na te i inne pytania odpowiadają autorki „Nie daj się rakowi!”

23.07.2018 11:02
Standardy postępowania w przypadku nowotworów ośrodkowego układu nerwowego u dzieci
onkologia-dziecieca.pl

Guzy ośrodkowego układu nerwowego stanowią ponad 20% nowotworów występujących u dzieci.

19.07.2018 12:00
Prof. Marzena Samardakiewicz: pomoc i opieka psychologiczna na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej
onkologia-dziecieca.pl

Wypowiedź profesor Marzeny Samardakiewicz (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologii) podczas IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii w Poznaniu na temat organizacji opieki psychologicznej na oddziałach i w klinikach onkohematologii w Polsce.

18.07.2018 12:53
Zautomatyzowane, oparte na bazie danych, nadzorowane przez ekspertów rozeznanie w diagnostyce immunofenotypowej i klasyfikacji ostrej białaczki
Agnieszka Piernik/onkologia-dziecieca.pl

Precyzyjna klasyfikacja ostrej białaczki (AL) ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego leczenia. EuroFlow zaprojektowała zestaw dla rozpoznania AL (ALOT, acute leukemia orientation tube), która prowadzi do odpowiedniego  panelu klasyfikacyjnego (ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek T (T-ALL), białaczki z prekursorowych komórek B (BCP) - ALL i / lub ostrej białaczki szpikowej (AML)) i ostatecznej diagnozy.

17.07.2018 11:00
Wyzwania Hematologii MDS-MSN | 7-8 września 2018 r. Kraków
onkologia-dziecieca.pl

Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia. Tematyka sympozjum dotyczyć będzie zespołów z pogranicza zespołów mielodysplastycznych i zespołów mieloproliferacyjnych (MDS-MPN) jako odrębnej grupy w klasyfikacji WHO.

17.07.2018 10:32
Zaproszenie na 50th Congress of the International Society of Paediatric Oncology (SIOP)
onkologia-dziecieca.pl

Zaproszenie na 50 Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Pediatrycznej (SIOP) w Kyoto.

16.07.2018 11:18
Algorytm suplementacji witaminy D w ostrej białaczce limfoblastycznej u dzieci i adolescentów
dr I. Olejnik

Niedobór witaminy D jest jednym z bardziej powszechnych niedoborów witaminowych w populacji dziecięcej i adolescentów. W Stanach Zjednoczonych AP, w zależności od przyjętego stężenia witaminy D we krwi, problem ten dotyka od 42 do 62% tej populacji.

13.07.2018 10:18
Czy powiększone szyjne węzły chłonne u dziecka to problem przede wszystkim onkologiczny?
onkologia-dziecieca.pl

Powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia) jest częstym problemem zdrowotnym dotykającym zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nawet do 40-90% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma wyczuwalne węzły chłonne.

nowsze 1 2 3 4 5 6 starsze